środa, 18 listopada 2015

Koniec z bankowym tytułem egzekucyjnym



Koniec z bankowym tytułem egzekucyjnym.
Czy aby na pewno to korzystna zmiana ? 




Z dniem 27 listopada 2015 r. uchylony zostaje przepis art. 786 2 k.p.c. co oznacza koniec bankowych tytułów egzekucyjnych (bte). Od tej pory banki i skoki, tak jak każdy inny wierzyciel będą musiały dochodzić swoich roszczeń (co do zasady) w postępowaniu sądowym.

Jak zapisano w uzasadnieniu projektu ustawy „wejście w życie projektowanej ustawy spowoduje konieczność dostosowania przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe swoich polityk, w szczególności polityk w zakresie oceny ryzyka kredytowego oraz ustanawiania zabezpieczeń, do nowego otoczenia prawnego. Regulacja może wpłynąć na wzrost ryzyka kredytowego, związany z utrudnionym i bardziej czasochłonnym, w stosunku do stanu obecnego, procesem dochodzenia roszczeń. Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą bowiem zobligowane do prowadzenia egzekucji wierzytelności w procesie sądowym. Może się to przełożyć na słabsze wyniki finansowe sektora bankowego i sektora skok”.


Osobiście uważam, że zmiana przepisów (wymuszona zresztą przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego) spowoduje, iż banki i skoki będą korzystać z instrumentu przewidzianego w art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego i będą wymagać od swoich klientów złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Skutkiem złożenia takiego oświadczenia jest (tak samo jak przy bte) możliwość wystąpienia przez bank (skok) do sądu o nadanie owemu dokumentowi klauzuli wykonalności. Po uzyskaniu klauzuli (sąd wydaje postanowienie na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron), bank będzie mógł złożyć do komornika  wniosek o wszczęcie egzekucji. Z pewnością koszty związane ze złożeniem oświadczenia w formie aktu notarialnego będzie zobowiązany ponieść klient banku.  

Z przepisów przejściowych (art. 11) ustawy z dnia z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, wynika że postępowanie w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlega umorzeniu.
Jeżeli jednak przed dniem wejścia w życie ww. ustawy wydano postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, dalsze postępowanie w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności toczy się według przepisów dotychczasowych.
Ponadto bankowy tytuł egzekucyjny, któremu nadano klauzulę wykonalności na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowuje moc tytułu wykonawczego także po dniu wejścia w życie rzeczonej ustawy.


www.kancelaria-job.eu
biuro@kancelaria-job.eu
https://www.facebook.com/kancelariajob/


Prawo autorskie: <a href='http://pl.123rf.com/profile_olivier26'>olivier26 / 123RF Zdjęcie Seryjne</a>

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze, że weszła tego typu ustawa, szczególnie, że popularność zyskują pożyczki bezprocentowe dostępne w pozabankowych firmach. One nie stosują tytułu egzekucyjnego od dawien dawna.

    OdpowiedzUsuń