Prawo spadkowe

Koniec z milczącym dziedziczeniem długów.
 


Po ostatniej nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 18 października 2015 r., brak oświadczenia spadkobiercy o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o swoim powołaniu do dziedziczenia, na złożenie takiego oświadczenia.
Dotychczas było tak, że jeżeli spadkobierca w tym terminie nie złożył oświadczenia czy przyjmuje spadek, czy też go odrzuca, to spadek przechodził na spadkobiercę wprost, tzn. dziedziczone były nie tylko aktywa (pieniądze, nieruchomości itp.) ale i ewentualne długi. Często prowadziło to do sytuacji, gdy nieświadomy spadkobierca dopiero od wierzyciela swojego spadkodawcy dowiadywał się o zobowiązaniach.
Obecnie, jeżeli żadne oświadczenie nie zostanie złożone, to spadek jest dziedziczony z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się ze mną

www.kancelaria-job.pl

2 komentarze:

  1. Mało kto przecież śledzi taki rzeczy. Jeżeli chodzi o przeróżne problemy prawne to właśnie Kancelaria radcy prawnego powinna najlepiej się sprawdzić i rozwiać wszystkie możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń